Ogród jako przytulna strefa relaksu: praktyczne wskazówki i inspiracje

Ogród to nie tylko miejsce do uprawy roślin, ale również przestrzeń, w której możemy się zrelaksować i odprężyć. Aby móc w pełni korzystać z uroków natury, warto stworzyć w ogrodzie przytulną strefę relaksu. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, jak tego dokonać, a także zaprezentujemy inspirujące aranżacje, które z pewnością pobudzą Twoją wyobraźnię.

Wybór odpowiedniego miejsca

Pierwszym krokiem do stworzenia strefy relaksu jest wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Powinno ono być zaciszne, osłonięte od wiatru i zapewniające co najmniej częściową ochronę przed słońcem. Dobrze sprawdzi się miejsce w pobliżu drzew lub krzewów, które zapewnią naturalny cień. Można również rozważyć zadaszenie strefy relaksu pergolami lub altaną.

  • Oświetlenie: W strefie relaksu warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Mogą to być lampiony ze świecami, girlandy świetlne lub lampy solarne. Oświetlenie powinno być delikatne i nieoślepiające, aby stworzyć przytulną atmosferę.
  • Dodatki: Przytulną atmosferę w strefie relaksu można stworzyć za pomocą odpowiednich dodatków. Mogą to być koce, poduszki, lampiony, świece i inne dekoracje. Ważne jest, aby dodatki były spójne z stylem ogrodu i tworzyły harmonijną całość.
  • Akcesoria: W strefie relaksu warto również umieścić kilka akcesoriów, które umilą czas spędzony na odpoczynku. Mogą to być książki, czasopisma, gry planszowe lub hamaki.

Wygodne meble

Najważniejszym elementem strefy relaksu są wygodne meble. Mogą to być fotele ogrodowe, sofy, huśtawki lub hamaki. Wybierając meble, należy zwrócić uwagę na ich materiał, który powinien być odporny na warunki atmosferyczne. Ważne jest również, aby meble były wygodne i dopasowane do wzrostu użytkowników.

  • Rodzaje mebli: Wybór mebli do strefy relaksu zależy od indywidualnych preferencji i wielkości ogrodu. W małym ogrodzie sprawdzą się kompaktowe meble, takie jak fotele ogrodowe lub pufy. W dużym ogrodzie można ustawić wygodną sofę lub hamak.
  • Materiały: Meble ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, technorattan, metal lub plastik. Drewniane meble są klasyczne i eleganckie, ale wymagają regularnej pielęgnacji. Technorattan jest odporny na warunki atmosferyczne i łatwy w utrzymaniu. Metalowe meble są lekkie i wytrzymałe, ale mogą się nagrzewać w słońcu. Plastikowe meble są najtańsze, ale najmniej trwałe.
  • Komfort: Wybierając meble do strefy relaksu, należy zwrócić uwagę na ich komfort. Meble powinny być miękkie i wygodne, aby można było na nich wygodnie wypoczywać. Warto również sprawdzić, czy meble mają regulowane oparcia i podłokietniki.

Rośliny – zielona oaza relaksu

Rośliny odgrywają kluczową rolę w tworzeniu przytulnej strefy relaksu. Mogą one zapewnić cień, oczyszczać powietrze i dodać uroku otoczeniu. W strefie relaksu warto posadzić zarówno kwiaty, jak i krzewy ozdobne. Dobrze sprawdzą się również rośliny pnące, które mogą opleść pergolę lub altanę.

Wybierając rośliny do strefy relaksu, należy zwrócić uwagę na warunki panujące w danym miejscu. W słonecznym miejscu można posadzić kwiaty, takie jak lawenda, róże lub petunie. W cienistym miejscu sprawdzą się paprocie i bluszcze.

Inspirujące aranżacje

Aby ułatwić Ci stworzenie strefy relaksu w ogrodzie, przygotowaliśmy kilka inspirujących aranżacji:

  • Kącik relaksu w stylu boho: Wygodny hamak zawieszony między drzewami, miękkie poduszki i koce w etniczne wzory, lampiony ze świecami i mnóstwo zieleni – to idealne miejsce do odpoczynku i medytacji.
  • Strefa relaksu w stylu rustykalnym: Drewniane meble ogrodowe, wiklinowe kosze na kwiaty, gliniane donice i lampy naftowe stworzą przytulną atmosferę w stylu rustykalnym.
  • Nowoczesna strefa relaksu: Eleganckie meble ogrodowe z technorattanu, geometryczne formy i stonowane kolory – to idealne rozwiązanie dla miłośników nowoczesnego designu.

Stworzenie przytulnej strefy relaksu w ogrodzie nie jest trudne. Wystarczy odrobina kreatywności i kilka prostych kroków, aby móc cieszyć się komfortowym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Pamiętaj, że strefa relaksu powinna być przede wszystkim miejscem, w którym będziesz mógł się odprężyć i zapomnieć o codziennych troskach. Dlatego zadbaj o to, aby aranżacja tej strefy odpowiadała Twoim gustom i potrzebom.

TOM DREW

Skip to content