Pergole i trejaże – drewniane dekoracje ogrodu, które zachwycają

Pergole i trejaże to nie tylko funkcjonalne podpory dla roślin pnących, ale także efektowne dekoracje, które potrafią nadać ogrodowi niepowtarzalny charakter. Wykonane z drewna, metalu lub plastiku, dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, stanowią idealny sposób na wyodrębnienie stref, stworzenie zacienionych miejsc i wprowadzenie do ogrodu romantycznej atmosfery.

Pergole – nie tylko podpory dla roślin pnących

pergole podwojne ze szpicami

Pergole to wolnostojące konstrukcje składające się z dwóch lub czterech słupów połączonych belkami. Mogą być proste lub zdobione, zadaszone lub bez zadaszenia. Pergole drewniane to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj tych konstrukcji. Ich naturalny urok i ciepło doskonale komponują się z zielenią ogrodu, tworząc przytulną atmosferę.

Pergole doskonale sprawdzają się jako podpory dla pnączy, takich jak winobluszcz, bluszcz czy powojnik. Bujne pnącza oplatające pergolę tworzą zielony tunel, dając przyjemny cień w słoneczne dni. Pergola z pnączami może stać się główną ozdobą ogrodu, ale także wyodrębnić strefę wypoczynku lub jadalnię na świeżym powietrzu.

Pergole mogą również pełnić inne funkcje:

  • Element dekoracyjny ogrodu: Pergola z drewna, ozdobiona kwiatami lub lampkami, może stać się centralnym punktem ogrodu i nadać mu niepowtarzalny charakter.
  • Miejsce wypoczynku: Pergola z zadaszeniem może stworzyć zacienione miejsce, idealne na letnie popołudnie z książką w ręku lub spotkanie z przyjaciółmi.
  • Wejście do ogrodu: Pergola może służyć jako efektowne wejście do ogrodu, witając gości i zapraszając ich do środka.
  • Odgrodzenie: Pergola może posłużyć do odgrodzenia strefy wypoczynku od reszty ogrodu lub do stworzenia prywatnego kącika.

Pergole dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego ogrodu. Można je również zbudować samodzielnie, według własnego projektu.

Trejaże – ażurowe piękno w ogrodzie

Trejaże to ażurowe konstrukcje wykonane z drewna, metalu lub plastiku. Mogą być płaskie lub przestrzenne, o różnych kształtach i rozmiarach. Trejaże często wykorzystywane są jako podpory dla pnączy, ale mogą też pełnić funkcję dekoracyjną.

Trejaże sprawdzają się idealnie do wyodrębnienia stref w ogrodzie. Mogą oddzielać część wypoczynkową od warzywnika lub rabat kwiatowych. Trejaż ustawiony przy ścianie domu lub altany może stworzyć zacienione miejsce, idealne na letnie popołudnie z książką w ręku.

Trejaże mogą również pełnić inne funkcje:

  • Służyć jako parawan: Trejaż może posłużyć do stworzenia parawanu, który ochroni przed wiatrem lub słońcem.
  • Stanowić element dekoracyjny: Trejaż ustawiony przy ścianie domu lub altany może nadać jej bardziej przytulny charakter.
  • Wyodrębniać strefy w ogrodzie: Trejaż może posłużyć do wyodrębnienia strefy wypoczynku, warzywnika lub rabat kwiatowych.

Trejaże dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Można je również wykonać samodzielnie, z drewna, metalu lub plastiku.

Oświetlenie pergoli i trejaży – magia światła w ogrodzie

pergola z donica

Pergole i trejaże zyskują zupełnie nowy wymiar po zmroku, gdy zostaną odpowiednio oświetlone. Lampki LED, girlandy świetlne lub lampiony rozwieszone na konstrukcji stworzą magiczną atmosferę, idealną na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi lub romantyczną kolację pod gwiazdami.

Oświetlenie pergoli i trejaży może nie tylko upiększyć ogród, ale także zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się po nim po zmroku. Lampy umieszczone na słupach pergoli lub na trejażu oświetlą ścieżkę prowadzącą do domu lub altany.

Pergole i trejaże to nie tylko funkcjonalne elementy wyposażenia ogrodu, ale także prawdziwe dzieła sztuki, które potrafią nadać mu niepowtarzalny charakter. Wybór odpowiedniej konstrukcji zależy od wielkości ogrodu, stylu aranżacji oraz indywidualnych preferencji.

Pamiętaj, że pergole i trejaże to nie tylko ozdoba. Mogą one również pełnić funkcję praktyczną, np. jako podpory dla pnączy, wyodrębnienie stref w ogrodzie lub zacienienie tarasu.

TOM DREW

Skip to content