Mały ogród – duże możliwości. Jak urządzić funkcjonalną przestrzeń na niewielkiej powierzchni?

Posiadanie własnego ogrodu, nawet niewielkiego, to ogromny atut. Stanowi on miejsce relaksu, wytchnienia od codzienności, a także daje możliwość obcowania z naturą. Wyzwaniem staje się jednak aranżacja niewielkiej przestrzeni w sposób funkcjonalny i estetyczny. Jak zatem urządzić mały ogród, aby spełniał wszystkie nasze potrzeby?

Planowanie to podstawa

Zanim przystąpimy do sadzenia roślin i ustawiania mebli ogrodowych, należy dokładnie zaplanować aranżację ogrodu. Dobrym pomysłem jest stworzenie projektu na papierze, uwzględniając wszystkie elementy, które chcemy umieścić w danej przestrzeni. Pamiętajmy o dokładnych wymiarach, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Istnieje wiele trików, które pomogą nam optycznie powiększyć mały ogród. Jednym z nich jest stosowanie jasnych kolorów, zarówno w przypadku ścian budynku, jak i nawierzchni oraz mebli ogrodowych. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie luster, które odbijają światło i tworzą iluzję większej przestrzeni.

Wybór odpowiednich roślin

W małym ogrodzie nie ma miejsca na przypadkowe rośliny. Należy starannie dobierać gatunki, biorąc pod uwagę ich wielkość, wymagania oraz funkcje, jakie mają pełnić w danej przestrzeni. Zamiast wysokich drzew i krzewów, które mogą przytłoczyć małą przestrzeń, wybierzmy pnącza, które optycznie ją wydłużą. Warto również postawić na rośliny o ozdobnych liściach i kwiatach, które dodadzą ogrodowi uroku i koloru.

Funkcjonalne rozwiązania

W małym ogrodzie każdy element musi mieć swoje miejsce. Zamiast tradycyjnego trawnika, który zajmuje dużo miejsca i wymaga regularnej pielęgnacji, możemy zdecydować się na nawierzchnię z kostki brukowej lub żwiru. Wykorzystajmy również przestrzeń pionową, wieszając na ścianach doniczki z kwiatami lub ziołami. Ciekawym rozwiązaniem są również meble ogrodowe z funkcją przechowywania.

Przytulny kącik na relaks

Nawet w małym ogrodzie można wydzielić strefę relaksu, gdzie będziemy mogli odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu zieleni. Wystarczy ustawić wygodne meble ogrodowe, np. hamak, huśtawkę lub zestaw wypoczynkowy. Dobrym pomysłem jest również stworzenie zacienionego miejsca, gdzie będziemy mogli schować się przed słońcem.

Nawet niewielki ogród można udekorować ciekawymi dodatkami, które nadadzą mu charakteru. Mogą to być figurki ogrodowe, lampiony, doniczki w różnych kształtach i kolorach, a także tekstylia, takie jak poduszki i dywany.

Drewniane elementy architektury ogrodowej

Drewno to naturalny materiał, który doskonale komponuje się z zielenią. Drewniane pergole, altanki, mostki i płoty dodadzą ogrodowi uroku i przytulności. Firma Tom Drew oferuje szeroki wybór elementów architektury ogrodowej wykonanych z wysokiej jakości drewna. W ofercie firmy znajdują się między innymi:

1. Pergola ścienna:

Pergola ścienna to świetny sposób na stworzenie zacienionego miejsca na tarasie lub patio, bez zajmowania cennej przestrzeni w samym ogrodzie. Można pod nią ustawić ławkę lub stolik kawowy, tworząc przytulny kącik do wypoczynku. Ich konstrukcja pozwala również na wykorzystanie jako trejaż.

2. Ogrodzenie modułowe:

Ogrodzenie modułowe to elastyczne rozwiązanie, które pozwala na dowolne kształtowanie i dopasowanie do różnych potrzeb. Można je wykorzystać do wygrodzenia strefy relaksu, stworzenia kwietnika lub oddzielenia części ogrodu.

3. Skrzynia na narzędzia:

Drewniana skrzynia na narzędzia to nie tylko praktyczny element, ale również może stanowić dekorację ogrodu. Pozwala na uporządkowanie narzędzi i innych akcesoriów ogrodowych, chroniąc je przed warunkami atmosferycznymi.

4. Huśtawka ogrodowa:

Huśtawka to nie tylko przyjemność dla dzieci, ale również dla dorosłych. Relaks na huśtawce w otoczeniu zieleni to idealny sposób na odprężenie i zapomnienie o codziennych troskach.

5. Donice i kwietniki:

Szeroki wybór donic i kwietników w różnych rozmiarach i kształtach pozwala na stworzenie pięknych kompozycji kwiatowych, które ozdobią każdy, nawet najmniejszy ogród.

Pamiętajmy, że w przypadku małego ogrodu kluczowe jest umiejętne wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni. Wybierając produkty do aranżacji, warto kierować się ich funkcjonalnością, kompaktowym rozmiarem i estetycznym wyglądem.

Oprócz wyżej wymienionych produktów, firma Tom Drew oferuje również wiele innych artykułów, które mogą okazać się pomocne w aranżacji małego ogrodu. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy na stronie internetowej https://tom-drew.pl/oferta/.

TOM DREW

Skip to content